Історія Луцька

Історія Луцька

«Хто ж міг би минути Луцьк, місто пісні достойне?» (Себастьян Кльоновіц)

Кажуть, історія появи і розвиток міста дає відповідь на багато запитань, пов'язаних із способом і стилем життя місцевих жителів, їх заняттями, захопленнями, менталітетом. Тому знати історію свого міста завжди корисно. І так, місто Луцьк – одне з найдревніших міст України. Через вдале географічне положення (на перетині торгівельних шляхів, що вели до країн Заходу та Балтії) Луцьк поступово став важливим економічним центром.

Перша згадка про місто з'явилася в Іпатіївському літописі 1085 році, в той час коли точилися міжусобні війни між нащадками Ярослава Мудрого. Археологічні дослідження дають підстави вважати виникнення граду близько 1000 років тому, коли Володимир Великий приєднав Волинь до Київської Русі і збудував міцну фортецю, яка протягом 6-ти тижнів тримала облогу польського короля. Назви міста Луцька теж вражають своєю неоднозначністю. Існує кілька гіпотез щодо походження міста. Ось, наприклад, згідно одного припущення назва походить від слова «цибуля», тобто «Вигин річки», за іншою гіпотезою – пов'язана із ім'ям вождя дулібів Луки, який заснував це місто, ще поширеною версією є стародавнє найменування «Лучеськ» або «Лоуческ».

Першими мешканцями міста були дуліби або лучани. Саме від слова «лучани» деякі дослідники трактують походження назви. Про Луцьк в народі казали: «В Луцьку все не по-людськи: навколо вода, всередині біда». Сьогодні Луцьк – це обласний центр, а у далекому 1340 році місто отримало статус столиці Галицько-Волинського князівства. Саме тоді була збудована резиденція князя Любарта – Луцький замок. Князювання Любарта принесло багато змін у розвиток міста, зокрема тут були зосереджені всі органи управління: адміністративні, церковні, судові. Крім того, князь Любарт по-новому почав будувати оборонні укріплення, застосовуючи при цьому цеглу замість деревини. У такий спосіб фортеці ставали міцнішими і могли довгий час витримувати напади ворогів. За часів правління литовського князя Вітовта до Луцька приїхало багато вірмен, які й були основними забудовниками переважно всіх кам'яних споруд Луцька, Львова, Кам'янця-Подільського. 1429 рік для Луцька є значущим, так як тоді відбувся з'їзд наймогутніших монахів Європи з метою обговорення проблем захисту від османських завойовників. Через три роки після з'їзду луцькі міщани отримали магдебурзьке право, яке дещо пожвавило суспільно-політичне і економічне життя населення. Лучани отримали свої вибрані органи самоуправління і мали можливість організовувати три ярмарки на рік. Після Люблінської унії 1569 р. Луцьк потрапив під владу Польщі і став центром новоствореного Волинського воєводства й резиденцією воєвод. З моментом народження унії починається сильна католицька акція на Волині. До Луцька починають приїжджати єзуїти, відкривають тут свої школи і навіть організовують вищі курси науки. Луцьк здавна був не тільки культурним осередком, але і розвиненим релігійним центром. Оживлення релігійного життя припадає на 1600 р., коли було засновано православне братство. XVII – XVIII ст. для Луцька є періодом занепаду. Через масові пожежі, епідемії, населення міста помітно зменшилося. В той час почалося активне ополячення: українська мова змінювалася на польську, а урядові посади почала займати польська шляхта.

Під російською владою Луцьк перебував від 1795 до 1918 року. За цей час він був повітовим містом Волинської губернії. Протягом XIX ст. остаточно зникають руїни старого міста і відбувається будівництво міста сучасного типу. Помітне економічне пожвавлення у Луцьку спостерігається в дев'яності роки минулого століття, коли було покладено гілку Південно-Західної залізниці. В історію Першої світової війни Луцьк ввійшов завдяки «Брусиловському» або «Луцькому прориву»,коли в 1916 р. війська Західно-Південного фронту завдали нищівного удару німецько-австрійським військам. Після революції 1917 року в Луцьку вперше замайорів синьо-жовтий прапор. В травні 1941р. Луцьк опиняється у вогні Другої світової війни – окуповане німецькими військами. За час війни місто зазнало значних руйнацій.

Лише з 70-их років починається помітний розвиток промисловості: почалося будівництво потужних підприємств та житлових масивів. Населення міста зросло до 200 тис. Поступово почали відновлювати вулиці міста, визначні споруди та будівлі. Зі здобуттям Україною незалежності Луцьк стає потужним політичним, економічним, культурним і релігійним центром Волині.

Місто постійно вдосконалюється і оновлюється. Луцьк – це місто, де переплелися історії і народи, де є своє і запозичене!